Hudba

Petr Novák - Hvězdičko blýskavá (Oficiální video)

Diskografie Petra Nováka na Supraphonline:
www.supraphonline.cz/umelec/55-petr-novak/stezejni-alba
Petr Novák se narodil 6. září 1945 v Praze na Vinohradech. Jeho rodiče se brzy rozvedli, svého vlastního otce prakticky nepoznal. Rok 1948 nesla rodina velmi těžce, a to se odráželo v celém Novákově životním postoji, v jeho nesmiřitelném postoji vůči bolševickému zřízení. V roce 1962 ho dokonce vyloučili z gymnázia, a to těsně před maturitou. Školu již nikdy nedokončil a nikdy nezískal ani řádné hudební vzdělání, přestože na piano hrál už od šesti let.
Se svými kamarády a sousedy z domu - Karlem Slukou a Ivo Plickou, založil kapelu. Poslouchali v té době nábožně Beatles, a tak začali hrát jejich písně a pojmenovali se hrdě a bezelstně také Beatles. V roce 1965 poprvé nahráli za pomoci technika z rozhlasu pana Slámy svou první nahrávku ve sklepě jednoho domu. P. Sláma odnesl písničky Jiřímu Černému. Ten vybral „Já budu chodit po špičkách“ a „Povídej“ a odvážně ji zařadil do rozhlasové hitparády Houpačka. K naprostému překvapení všech se písnička hned po prvním odvysílání stala naprostým hitem a držela se v čele rok a půl. Museli kvůli ní změnit pravidla Houpačky, protože by tam zřejmě zůstala ještě hodně dlouho.Téměř přes noc se tak Petr Novák se svými kamarády stali hitmakery, ovšem pouze v rozhlase, protože téměř nekoncertovali, a hlavně v září roku 1965 její dva členové narukovali na vojnu, čímž došlo k rozpadu původní kapely.
Petr využil čas a zaměřil se na svůj dávný sen - chtěl se stát hercem. Přihlásil se na DAMU, kam ho nakonec nepřijali, a tak nastoupil jako elév do kočovného divadla Maringotka. V roce 1966 mu nabídla skupina Flamengo angažmá. Rozhodl se pro návrat k muzice. V roce 1967 znovu oživuje svou kapelu a v této době zažívá Petr zřejmě největší úspěch v celé své kariéře.
Nelze ovšem pominout politické události, které v době této úspěšné kariéry velmi citelně zasáhly do života nejen Petra Nováka. Svůj jednoznačný postoj prezentoval, a to se vší parádou. Stalo se tak hned v roce 1969 na Bratislavské lyře, kde zazpíval píseň a vyhlásil minutu ticha za Jana Palacha. Petr Novák začal mít potíže. Sice nikdy nedostal oficiální distanc, jen takový tichý. Všichni se ale báli Nováka zvát, aby z toho neměli problémy. Novákovým snem a naplněním bylo promlouvat k lidem, mluvit o trápení a problémech, které prožívají lidé jako on.
Začátkem 70. let na tom byl velmi špatně nervově i zdravotně, zažívá svou první velkou krizi, jak hudební, tak životní. Znovuobnovená kapela se pomalu rozpadá, protože se neuživí. Někdy začátkem roku 1974 měl Petr Novák velmi vážnou autonehodu, když se vraceli z koncertu. Auto řídil manažer, který při té nehodě přišel o nohu, Petr se amputaci vyhnul jen o chlup. Nohu mu v Havlíčkovo Brodě sešroubovali a o několik měsíců později už zase vystupoval. V roce 1984 přichází další zlom v jeho životě - vzal si herečku Evu Jakoubkovou.
Petr měl několik neřestí. Byl velmi silný kuřák, rád a vytrvale popíjel alkohol a téměř vůbec nejedl. Místo snídaně si dal pivo, místo oběda další, k večeři případně víno. Není divu, že byl velmi hubený, kostnatý, šlachovitý a křehký. Velmi snadno a často přišel k nějaké zlomenině, jednou to byla pata, pak žebra, nakonec mu praskl kyčelní kloub, a tak dostal totální endoprotézu. Bolestí se už nikdy nezbavil. Jeho zdravotní stav velmi zhoršovala rozsáhlá trombóza v dolních končetinách. 19. srpna 1997 mu od rána nebylo dobře. Nešel ani do své oblíbené hospůdky U radnice, kde se stavoval ještě předchozího dne. Celý den proležel, odpoledne usnul a spal. Krásná smrt... Její příčinou byl srdeční kolaps, celkové vyčerpání organismu. V době smrti vážil při své výšce 190 cm jen 60 kilogramů…

Komentáře 

 1. Romana Romana

  Romana Romana

  Před dnem

  Skvělý 👌👍♥️

 2. Koudelka

  Koudelka

  Před 9 dny

  Petr Novák - The LEGEND!

 3. Miro Slamka

  Miro Slamka

  Před 17 dny

  ....no tak toto nám púšťali na ZVS z "tlampačov" na "buzerplace" na rannej rozcvičke v roku 1985 (VU 3330 Rožmitál pod Třemšínem)...do pokriku jedu, jedu, jedu, znelo hvězdičko blýskavá.....zvláštny pocit to takto počuť po rokoch...

  • Magnus Atheus

   Magnus Atheus

   Před 4 dny

   Tomu se říká smíšený pocity :D

  • Miro Slamka

   Miro Slamka

   Před 16 dny

   @karel88l ano, zmyslu pre humor tam bolo vždy dosť....za "hvězdičkou" išiel Michal David a jeho: "šou-men, tohle dítě bude tedy šou-men"... všetci cvičili len v zelených trenírkach a vonku asi 10 oC ...púštal to "deveťák" jeden kpt. Míla H*****. podla výberu hudby sa dalo poznať kto má službu. :)))

  • karel88l

   karel88l

   Před 16 dny

   Nekdo tam mel asi smysl pro humor :)

 4. Ivin Dest

  Ivin Dest

  Před 18 dny

  Tak tato piesen je absolutne nadherna. naposledy som ju pocul asi pred 40 rokmi z nasho cierneho radia v kuchyni. Dnes mam slzy v ociach.

 5. Jan Jaroš

  Jan Jaroš

  Před 20 dny

  Dicopribeh

 6. Frantisek Schottl

  Frantisek Schottl

  Před 21 dnem

  “....ať bylo tenkrát jak chtělo, ale díky těmto výjimečným lidem byla i ta doba kouzelná a naše mládí se prostřednictvím i tohoto interpreta vytiskne nesmazatelně do našich myslí a společných vzpomínek !! Moc děkujeme Petře !!”

 7. Marie Javorová

  Marie Javorová

  Před 23 dny

  Nádherná písnička..Když ji můj tenkrát 3 letý syn zaslechl,přestal si hrát a poslouchal,,Dnes má Kristova léta :)

 8. Petr Pavel

  Petr Pavel

  Před 24 dny

  O lásce? ANO!!!

 9. Ivana Majerova

  Ivana Majerova

  Před 27 dny

  Nezapomenutelné

 10. Jitka Kurlandová

  Jitka Kurlandová

  Před měsícem

  Úžasna pisnicka

 11. Maik Neumann

  Maik Neumann

  Před měsícem

  Jeden z mala ceskych zpevaku , ktery byl opravdu " svuj " .

 12. Jitka Procházková

  Jitka Procházková

  Před 2 měsíci

  Uzasny PETR!!!!

 13. Milada Nesrovnalová

  Milada Nesrovnalová

  Před 3 měsíci

  Nádherná písnička,Petr Novák byl skvělej

 14. Andrej Molnar

  Andrej Molnar

  Před 4 měsíci

  všetky ženy v publiku ihned dostali ovuláciu...

  • Andrej Molnar

   Andrej Molnar

   Před měsícem

   @Sagi sagi krása je v uchu pozorovatelky v tomto-jeho prípade,potom si možno interpret pochutná na odvare..z tzv.babského ucha...:)

  • Sagi sagi

   Sagi sagi

   Před měsícem

   Na to by musel být ten zpěvák taky hezkej, aby jí dostaly. On žádnej krasavec rozhodně nebyl. U žen se posuzuje zpěv i krása, u chlapa stačí zpěv. V tom mají chlapi opět výhodu. Kdyby neuměl zpívat, svým vzezřením by rozhodně nikoho neuchvátil.

  • radekkohoutek

   radekkohoutek

   Před měsícem

   Každopádně to byla doba, že kdyby schodily hadry, tak bude v tom studiu víc bobrů než na horním toku Berounky.

  • rockodlak

   rockodlak

   Před měsícem

   A většina z nich se tváří tak "komunisticky" neutrálně... Kromě jedné dívenky, která se usmívala... Pamatuji si tu dobu, co kdyby projevily nějaké emoce a Petra Nováka potom soudruzi zakázali, holky by mohly mít problém za sympatizování... Ano, taková to byla zkurvená doba. Hlavně se neprojevovat! Jinak vím, že Petr Novák měl zákaz, ale o pár let dříve za " normalizace". Tento snímek je ale už po zákazu... Petr Novák, jako obvykle výborný!👍

  • Teddy Malfoy

   Teddy Malfoy

   Před 2 měsíci

   Naozaj sú zamyslené.....

 15. Oskár Mašek

  Oskár Mašek

  Před 5 měsíci

  ...krásna...spievam si ju od detstva až do dnešných dní

 16. Wolves From The Mountains Wolves From The Mountains

  Wolves From The Mountains Wolves From The Mountains

  Před 6 měsíci

  Krásný

 17. Bohumil Koppl

  Bohumil Koppl

  Před 7 měsíci

  Máš krásné písničky

  • JohnMannP

   JohnMannP

   Před 4 měsíci

   Už je mrtvej

 18. Vladimír Ježovič

  Vladimír Ježovič

  Před 9 měsíci

  Hvězdičko blýskavá Hrozně ráda máš ten krám tam v přízemí proč já blázen jsem tam byl a chtěl tě mít? Z velkých fotek a malých roliček tvých, já znal tvůj smích A ten úsměv dvouřadý jsem chtěl mít sám, byl sem pryč z té záhady že tě vážne mám žil jsem s tebou od těch dob několikrát, mám a nemám tě rád. ®: Hvězdičko blýskavá, mám život svázaný s tvým. Těžko tě získávám, lehko tě ztrácím já vím. Jak mám spát, co s tím? Jak mám žít a s kým? Dál se vrhat za tebou, to nic nezmění, úděl bumerangů dvou je míjení, tak tě míjím, ať tě někdo lepší má, jen ať v tom nejedu já. Ze tvé krásy chladných stěn šel někdy mráz, mohla’s mít sto známých jmen a já se třás ale štěstí jsem dostal víc, než kdy dřív, už nechoď, zas bych kýv. ®: Hvězdičko blýskavá, mám život svázaný s tvým. Těžko tě získávám, lehko tě ztrácím já vím. Jak mám spát, co s tím? Jak mám žít a s kým? Hvězdičko blýskavá, mám život svázaný s tvým. Těžko tě získávám, lehko tě ztrácím já vím.

  • Teddy Malfoy

   Teddy Malfoy

   Před 2 měsíci

   To je gril. Ta žena upadla v lásku se špinavým zamaštěným grilem. Inu, stává se to. Ve Švédsku si v 70.letech ženská vzala továrnu

 19. Peter Kucka

  Peter Kucka

  Před 10 měsíci

  Toto si už pušťam asi 50x a neviem sa toho nabažiť. Strašne krasna skladba . Chybaš Petr aj s Evkou (

  • Ivana Majerova

   Ivana Majerova

   Před 3 měsíci

   Velká pravda

 20. Michaela Machačová

  Michaela Machačová

  Před 11 měsíci

  Pre, prekrasna! Ta prvni divenka ma slzy v ocich stejne jako ja 🙂

 21. martin110r

  martin110r

  Před rokem

  Čo má "hrozně ráda tam v přízemí"? Niektoré zdroje uvádzajú krám, iné uvádzajú gril. Oboje sa mi zdá blbovina. Viac než krám tam rozumiem gril, ale to je podľa mňa nezmysel a neverím vlastným ušiam. Viete čo skutočne spieva? Gril je podľa mňa blbosť.

  • Peter Kucka

   Peter Kucka

   Před 7 měsíci

   @Marconi Tak tak to je spravne.

  • Marconi

   Marconi

   Před rokem

   Je tam opravdu gril, myšleno grill bar, který byl v každém větším městě. Soudím, že je to odvozeno od grill and bar z Ameriky, jen v těch našich byl většinou jen ten bar, ale znělo to světově.

 22. Żanetka Gažiova

  Żanetka Gažiova

  Před 2 lety

  Áno nádherné prekrásne pesničky má z

 23. Stanikafanka

  Stanikafanka

  Před 4 lety

  Vyjímečný zpěvák s krásným hlasem, písně procítěné, nejlepší Petr Novák

  • Peter Kucka

   Peter Kucka

   Před 11 měsíci

   Suhlas.

Další